Dům versus byt

Dům a byt

Dům versus byt

Takový domeček je asi snem mnoha z nás. Domy bývají prostorné, mívají dostatek úložného prostoru v podobě špajzů, přístěnků a komor. Pokud se bavíme o klasickém domě, a ne o nějakém řadovém, tak nám oproti bytu nabízí i více soukromí.

rodinné domy

Dalším benefitem je určitě zahrada, která k domu obvykle náleží. Můžeme ji využít k posezení s přáteli u grilu, dětem udělat radost originálním pískovištěm a v létě se pak schladit ve vlastním bazénu. A co je úplně nejlepší, vždycky je kde zaparkovat.

 

Na druhou stranu je také pravdou, že úklid běžného bytu dá daleko méně práce, jeho pořizovací hodnota bude nižší, a i náklady na údržbu a provoz zde budou minimální.

 

Také z panelákového bytu se dá vykouzlit útulný domov. Zatopíme jedním otočením kohoutu a teplá voda teče a teče i když jsme ve sprše už půl hodiny. Pokud k bytu náleží balkón, nebo dokonce terasa, může to být ideálním řešením.

 

Těžko tedy můžeme říct, která z variant je obecně lepší. Pro každého to může být jinak. Záleží především na našich možnostech, potřebách a prioritách.

 

Nejdříve je asi třeba zvážit finanční možnosti. Zda na nákup nemovitosti máme úspory vlastní, nebo ji chceme financovat pomocí hypotéky. V druhém případě musíme předběžně zjistit na jakou výši hypotéky dosáhneme. Jistě nám to bohužel nikdo neřekne, dokud nepodáme oficiální žádost.

byty v různých budovách

Když finance nejsou rozhodujícím faktorem, je dobré popřemýšlet o tom, zda máme chuť a čas, případně dostatek peněz na údržbu rodinného domu. Přeci jen, ať už je dům nový, či starší, práce se tam najde vždycky dost. Posekat zahradu, vyčistit bazén, opravit poničený plot… Navíc vytřít celý barák není jako přejet mopem 2+KK.

 

Rozhodnutí to určitě není jednoduché. Dejte si na něj dostatek času, ať si ten Váš domov vyberete na co nejdéle. Protože jak se říká, „stěhovat se je horší, než vyhořet“. Tak ať se nemusíte za rok stěhovat znovu.