Proč kojit svoje děti co nejdéle?

Proč kojit svoje děti co nejdéle?

I když mají maminky obavy z toho, že po porodu budou muset kojit, stejně s tím tak nějak počítají. Najdou se i takové, které to prostě nepodstupují, protože mají obavy o budoucí tvar svých ňader či jim prostě v zásadě přijde praktičtější lahvička s náhradní výživou. Pokud však svoje dítě kojit nechcete kvůli němu, určitě se zamyslete nad tím, že to bude dobré pro vás a vaše zdraví.
dítě po kojení
Kojení vám může zachránit život!
Pokud budete plně kojit své drahé dítko alespoň šest prvních měsíců jeho života, určitě uděláte dobře, o čemž se záhy přesvědčíte. Tento názor zastává nejen pět laktačních poradkyň z pěti, ale také Světová zdravotnická organizace a další týmy vědců ze Spojených států amerických.
Na toto téma bylo vytvořeno již nespočet studií, kteří jasně ukazují, že kojení nemá vliv pouze na krátkodobý zdravotní stav dítěte, ale také je velmi pozitivní pro dítě z dlouhodobého hlediska. Kromě toho má kojení velmi výrazný vliv na psychickou pohodu a celkově duševní zdraví všech maminek.
Týmy, které se věnují této problematice přesně uvádí, že matky, které plně kojily své děti minimálně půl roku od jejich narození, mají o 70 procent menší pravděpodobnost, že je potká nějaké z duševních onemocnění a vyhnou se jim další psychické obtíže.
Studie také ukazuje, že pokud žena má více dětí, které tedy kojí také plně alespoň šest měsíců, výsledky jsou lepší, tedy pravděpodobnost psychických poruch se výrazně snižuje. Analýza pracovala s více než dvanácti tisíci žen, které byly starší než padesát let.
Riziko postižení matky depresemi klesá o 29 procent s každým kojeným dítětem a s každým dalším rokem kojení klesá přibližně o deset procent. Studie také prokázala, že ženy, které kojily alespoň 47 měsíců, jsou postiženy psychickými obtížemi o 67 procent méně ve srovnání s těmi, které kojily méně než dva roky.
rodiče u kojení
Samozřejmě nejen psychické poruchy mají váhu při rozhodování o tom, zda kojit či nikoli. Celkově kojení dětí přináší maminkám pohodu, protože se při tomto aktu matky s dítětem uvolňuje do ženského těla hormon oxytocin, který pomáhá redukovat hladinu stresu. Takové kojící maminky jsou pak klidné, vyrovnané, a hlavně lépe spí.