Co nám krade spěch?

Životní styl

Co nám krade spěch?

Napadlo vás někdy zastavit se uprostřed chvatného dne, zamyslet se, a přitom se pořádně podívat kolem sebe, pořádně, nejen s otevřenýma očima, ale také s otevřenou myslí? Je až podivuhodné, co vše nám díky našemu uspěchanému stylu života uniká. Spěch už téměř bereme jako samozřejmou nutnost, kterou je lepší nevnímat a s hrdostí se mu podvolit. Pojďme se ale podívat na to, co vše nám to vlastně bere.

Výlet do přírody

Chodíme spát pozdě a vstáváme příliš brzy jen proto, abychom se zvládli najíst, obstarat děti, které chvátají do školy, a sami ihned spěcháme do práce, ve které strávíme hektický a stresující půlden, přes který přemýšlíme i nad tím, co uvaříme na oběd či na večeři, co za další práci ještě musíme udělat, než se plni vyčerpání svalíme na gauč ke každodennímu seriálu, abychom se další den měli o čem bavit se svými kolegy. Únava je na nás hodně znát a my si odpočinek dokážeme představit jen jako nicnedělání u televize, v lepším případě u knihy.

Ve skutečnosti nás tento typ odpočinku ještě víc ubíjí. To vše nám krade nejen potřebnou energii, ale také náladu, představivost a citlivost vůči potřebám ostatních lidí. Zanedbáváme taky pohyb, ač máme pocit, že jej máme dostatek. Úbytek energie se snažíme dohnat potravou, která se nám při nedostatku pohybu ukládá. Postupem času nám krátká procházka přijde jako téměř nemožná, namáhavá a mnohdy i bolestivá. Pasivní odpočinek tomu všemu jen přispívá.
Organizace dne

Proč ale nezkusíme odpočívat aktivně? Návrat do přírody, byť jen na pár hodin je pro tělo i naši psychiku velice prospěšné, ač si to neuvědomujeme. Nemusíme přitom zdolat kopec v nejlepším čase, máme na to přeci čas a není kam spěchat. Kam taky? Jsme pryč od veškerého stresu, můžeme se kdykoliv zastavit, posadit se a odpočívat. Je jedno, zda si vyrazíme do místního parku na piknik, do lesa za městem, nebo na nejbližší venkovní posezení s hřištěm pro naše ratolesti.

Zbavíme se tím nejen stereotypu, ale získáme nové zážitky, nabijeme se novou energií, odbouráme přebytečný stres a jistě uděláme radost našim milovaným nevšedním a neočekávaným nápadem. Navíc předcházíme fenoménu dnešní doby zvanému deprese, pro kterou svým hektickým životem a nulovým aktivním odpočinkem a relaxací připravujeme ideální podmínky pro to, aby nás dostihla. Zastavení a odpoledne v přírodě za to vše jistě stojí.