Jak vybírat funkční termoprádlo a co je na něm tolik výjimečného

Produkty

Jak vybírat funkční termoprádlo a co je na něm tolik výjimečného

O funkčním termoprádle se hodně mluví, víte, ale proč tomu tak je a proč je tolik oblíbené? Povíme vám, jaké jsou hlavní výhody termoprádla a proč jej nosit.

Jak vybírat funkční termoprádlo a co je na něm tolik výjimečného

Určitě jste o něm už slyšeli, i když jste ho zatím ještě nikdy nenosili. Funkční termoprádlo je oblíbené zejména u sportovců, kteří už dávno přišli na to, proč je toho speciální oblečení výjimečné. I když nepatříte k aktivním sportovcům, určitě i vám se může někdy hodit. Jaké má výhody a co zohlednit při výběru?

pexels-photo-1903760

Lepší než bavlna

Pocení je přirozený proces a nutno dodat, že se člověk potí často a to i při méně náročné aktivitě. Tělo tak přirozeně brání přehřátí a jde o normální jev. Výhodou funkčního oblečení je to, že přirozeně odvádí od těla pot tak, aby se člověk cítil komfortně, nebyla mu zima či horko a neměl na sobě přilepenou propocenou spodní vrstvu oblečení. Obecně se doporučuje nošení kvalitních bavlněných triček, bavlna totiž do sebe pot nasákne a tím pádem není vlhká přímo pokožka. Jenže bavlněné tričko musíme nechat následně usušit – pot se totiž nasákne do látky. U funkčního materiálu to funguje jinak. Speciálně upravená látka do sebe pot nenasaje, odvede ho přes další vrstvy oblečení od těla ven až do vzduchu. Toto je skvělá vlastnost, bez které se neobejdou sportovci, ale poslouží i při běžném nošení.

Co všechno umí

Funkční prádlo tak spolehlivě odvede pot od pokožky až do vzduchu, materiál tak netěžkne, protože se v něm vlhkost neusazuje. Prádlo vás nezačne studit, nebude nikdy vlhké a tak vás nebude omezovat v činnosti. Také rychle schne, ale jeho vůbec největší výhodou je, že materiál je schopen v létě nositele ochladit a v zimě zase zahřát. Tím se toto oblečení stává parťákem do každého počasí.

pexels-photo-926687

Funkční termoprádlo dělí do tří skupin – vrstev. První vrstvou je základní spodní vrstva, jejímž úkolem je právě odvádět pot od těla. Patří sem trička, tílka, sportovní podprsenky, ponožky nebo legíny. Druhou vrstvou je termoizolační vrstva a jejím úkolem je nepropouštět teplo pryč od těla a naopak jej udržet. Zároveň však přebytečnou vlhkost odvádí do další – poslední vrstvy. Do druhé vrstvy se řadí roláky či mikiny. Třetí poslední vrstva je ochranná – svrchní vrstva. Ta má za úkol propustit vlhkost do vzduchu a ochránit nás před okolními vlivy počasí – musí být nepromokavá a chránit před větrem. Patří sem Craft čepice, bundy, vesty nebo kalhoty.

Aby mohlo oblečení plnit svou funkci na sto procent, je důležité dodržet vrstvení – všechny vrstvy oblečení by měly být z funkčního materiálu.