Proč máme potřebu se přejídat?

Zdraví

Proč máme potřebu se přejídat?

K přejídání mohou být různé důvody. Když pomineme vnější vlivy, jako je například oslava narozenin kamaráda nebo příbuzného, nějaká akce v práci, která zahrnuje spousty jídla, nebo zkrátka to, že jsou Vánoce, Silvestr, Velikonoce. V létě se nám zase hrnou pozvánky na jednu grilovačku za druhou. Kdo má tolik jídla vůbec zvládnout bez nějakých následků?

obézní pacient

To, že se přejíme, je velmi snadné na podobných událostech. Kolem nás je spousta dobrot a my zkrátka nemůžeme odolat. Velmi obtížné je ustát takové příležitosti tehdy, když se snažíme v běžném živote úzkostlivě dodržovat různé diety a omezení. Po dlouhém strádání je naše tělo jako vyprahlé na poušti, a náhle uvidí kapku vody, pak celý pohár vody a studnu, a už není k zastavení. Nejsou to nic než jen pouhé instinkty, které nás nutí si takto počínat. Ideálním řešením je vyvážená strava, která nám umožní snadno si zachovat chladnou hlavu a nenaházet do sebe vše, co vidíme na talířích.
bolení břicha

Proč se tedy vlastně přejídáme?

·         Příliš se omezujeme.

·         Jsme ve stresu.

·         Jsme unavení.

·         Něco nás trápí, jsme smutní.

·         Je víkend.

Toto jsou jen základní důvody, které vedou ke zvýšenému příjmu potravy. Nemusíme mluvit hned o obezitě, stačí, že se po celotýdenním půstu přejíme a je nám na zvracení nebo máme těžko v žaludku. Už to je velmi nepříjemné a bylo by dobré tomu předcházet.

Pokud se už však nacházíme ve stavu přejedení, co s tím můžeme dělat? Primárně bychom si neměli nic vyčítat. Znamená to jen, že nám třeba zrovna něco chybělo – ať už psychicky nebo fyzicky. Je dobré pídit se po tom, co to bylo a jak tomu můžeme předejít v budoucnu.

Máme-li tu možnost, můžeme si vést jídelníček a kontrolovat si, jaký je náš příjem každý den. Ne ve smyslu gramů, ale ve smyslu složení. Snědli jsme dnes dostatek bílkovin a luštěnin? Nepřehnali jsme to zase s cukrem a jinými sladidly? A co čerstvé ovoce a zelenina – kolik kusů jsme od každého snědli? Díky tomu lze vysledovat mnohé a ještě více toho pak můžeme ovlivnit.